Зорянський ЗДО ясла-садок
Рівненська область, Рівненський район

Сторінка медичної сестри з дієтичного зарчування

НОВІ НОРМИ ТА ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Джерело: офіційний сайт МОН України

Сіль у раціоні дитини дошкільного віку

Беззаперечно, сіль містить речовини, які не просто вкрай корисні для людського організму, а життєво необхідні. Вона є безцінним джерелом натрію, присутнього в кістковій, м’язової та нервової тканини. У дитячому організмі сіль відповідає за такі найважливіші процеси: запобігання зневоднення дитячого організму за рахунок підтримування водного балансу. Отже, навіть малюку, як рекомендують спеціалісти з дитячого харчування, на добу треба отримувати певну порцію цього мінералу. 

Для дорослих максимальна денна норма  – 5 гр.

Для дітей  після року –  2 гр.

        Щодня  ми вживаємо  багато солі.  Дослідження свідчать, що понад 70 % цього продукту потрапляє до нашого організму у складі технологічно-оброблених продуктів. Тобто щодня з готовою їжею ми вживаємо велику кількість солі, не помічаючи цього.

        У надмірній кількості сіль може завдати величезної шкоди ніжному дитячому організму.

Кілька основних негативних впливів надмірної кількості даного продукту:

      У дітей, особливо раннього віку не повністю сформувалися нирки, вони ще не здатні  фільтрувати велику кількість солі;

Надлишок цього мінералу може привести до нервового збудження дитини;

    З віком є велика ймовірність виникнення проблем з нирками, підшлунковою залозою, суглобами.

     Хлорид натрію, який міститься у кухарській солі приводить до затримки рідини в організмі, що може привестидо гіпертонічних захворювань, і навіть до ожиріння.

Надлишок солі і солона їжа загрожують таким наслідкам для організму:

  • це призводить доостеопорозу;
  • сіль підсилює симптоми бронхіальної астми;
  • через любов до солоного може виникнути інсульт;
  • сіль підвищує ризик виникнення каміння в нирках;
  • розвивається рак шлунка;
  • спостерігаються порушення сну.

     Про шкоду надлишку солі для організму відомо усім. Тому багато людей, які стежать за своїм здоров’ям, намагаються вживати якомога менше солі і солоних продуктів

Варто контролювати кількість солі у продуктах, а саме:

  • обмежити споживання  таких продуктів, як хліб, технологічно-оброблені м’ясні та рибні продукти, солоний сир, солоні овочі та готові соуси;
  •  читати етикетки продукту, якщо сіль знаходиться на початку списку інгредієнтів, то це означає її надмірний вміст;
  • контролюйте кількість солі в процесі приготування страв. Це передусім стосується домашніх соусів, консервації, тощо;
  • традиційні продукти з високим вмістом солі максимально замінюйте альтернативними, більш корисними продуктами

Будьте здорові і бережіть здоров’я ваших дітей.

 

Рекомендації батькам щодо харчування дітей

1. Пам΄ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров΄я людини, її довголіття, плідної праці.

2. Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду.

3. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні.

4. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, коли вона попросить їсти. Ласкаво поясніть, що їсти треба у відведений для цього час.

5. Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з΄їдає із задоволенням.

6. Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть, бо вони шкідливі.

7. Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей.

8. Пам΄ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.

9. Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом.

10.Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.

11.Серйозним недоліком харчування є „прихований голод” – дефіцит йоду, який може привести до незворотніх процесів в організмі дитини. Вживання в їжу йодованої солі – вихід з даної ситуації.

12.Їжу завжди тримайте закритою, особливо в літній період.

13.Не слід вживати в їжу продуктів глибокого замороження, незнайомих грибів, продуктів з великим вмістом солі, недостатньо прожарені або проварені м΄ясо, рибу, сиру воду.

 

🍏6 основних поживних речовин, які потрібні нашому організму

6 основних поживних речовин – це вітаміни, мінерали, білки, жири, вода та вуглеводи. Люди повинні споживати ці поживні речовини із продуктів харчування задля правильного функціонування організму. Необхідні поживні речовини відіграють важливе значення у підтримці репродукції, доброго здоров'я. 

📌Ці необхідні поживні речовини поділяються на 2️⃣ категорії: 
✅Мікронутрієнти – це поживні речовини, які потрібні людині в малих дозах. До них належать: вітаміни та мінерали. Хоча організму потрібна лише невелика кількість, нестача може призвести до погіршення здоров'я.
✅Макроелементи – це поживні речовини, які необхідні людині у великих кількостях. До них належать: вода, білки, вуглеводи та жири.

Вітаміни – це мікроелементи, що мають цілу низку переваг для здоров'я: зміцнюють імунну систему, запобігають деяким видам раку, зміцнюють зуби та кістки, сприяють засвоєнню кальцію, підтримують здоров’я шкіри, допомагають організму засвоювати білки та вуглеводи, а також корисні для мозку та нервової системи.

Існує 13 незамінних вітамінів, які дієтологи ділять на 2 групи: жиророзчинні (вітаміни А, D, Е, К) та водорозчинні (вітаміни B1 – тіамін, вітамін B12 – ціанокобаламін, B6, B2 – рибофлавін, В5 – пантотенова кислота, B3 – ніацин, B9 – фолієва кислота, B7 – біотин, С).

Мінерали – це 2 тип мікроелементів. Розрізняють 2 групи мінералів: основні (магній, кальцій, фосфор, сірка, натрій, калій, хлорид) та мікроелементи (залізо, селен, цинк, марганець, хром, мідь, йод, фторид, молібден). Основні мінерали: збалансовують рівень води, підтримують здоров'я шкіри, волосся та нігтів, покращують здоров'я кісток. Мікроелементи: зміцнюють кістки, запобігають карієсу, допомагають у згортанні крові, підтримують імунну систему та здоровий артеріальний тиск.

Джерело мінералів: червоне м'ясо, морепродукти, йодована кухонна сіль, молочні продукти, горіхи та насіння, овочі, зелень, фрукти, хліб та крупи, яєчні жовтки, цільнозернові, квасоля та бобові.

Білки – це макроелементи, які необхідні кожній клітині нашого організму для нормального функціонування. Вони виконують безліч функцій: забезпечують ріст та розвиток м'язів, кісток, волосся та шкіри, утворюють антитіла, гормони та інші необхідні речовини тощо. Джерело білка: червоне м'ясо, свійські птахи, риба та інші морепродукти, квасоля та бобові, яйця, молочні продукти, соя, горіхи, деякі злаки.

Жири забезпечують організм енергією та допомагають йому виконувати низку функцій: згортання крові, утворення нових клітин, зниження ризику серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, збалансування рівня цукру у крові, робота мозку, засвоєння мінералів та вітамінів, виробництво гормонів. Однак важливо споживати корисні жири (мононенасичені та поліненасичені жири) і водночас обмежувати або уникати насичених та трансжирів. Джерела корисних жирів: горіхи, риба, рослинні олії, насіння.

Вуглеводи необхідні організму, адже вони забезпечують енергією всі клітини та тканини організму. Вони бувають 2 видів: прості та складні. Люди повинні обмежити споживання простих вуглеводів (білий хліб, макарони та рис). Організм потребує складних вуглеводів для підтримки імунної системи, функції мозку, нервової системи, енергії для виконання завдань, травної функції. Джерела вуглеводів: коричневий рис, овочі, цільнозернові макарони, хліб та інша випічка, вівсяна каша, фрукти, ячмінь.

Вода є найважливішою важливою поживною речовиною, якої потребує людина. Без води 💧людина може прожити лише декілька днів. Навіть легке зневоднення здатне спричинити головний біль та порушення фізичного/розумового функціонування. Вода допомагає вимивати токсини, транспортувати поживні речовини, запобігати закрепам тощо. 

Найкраще джерело води – натуральна не підсолоджена вода або із бутильованих джерел. Також людина може отримати додаткову воду, вживаючи фрукти, що містять велику кількість води. Проте слід уникати солодких напоїв (підсолоджений чай, кава, газовані напої, лимонад та фруктові соки).

Алергія на яйця

Яйця – це один із найпоширеніших продуктів, що викликає алергію у дітей. Зазвичай симптоми алергії на яйця виявляються через декілька хвилин або годин після вживання яєць або продуктів, що містять яйця. Алергія на яйця може виникнути в дитинстві. Більшість дітей (але не всі) переростають алергію на яйця до підліткового віку.

📌Симптоми варіюються від легких до важких:
👉Запалення шкіри або кропив'янка – найпоширеніша реакція алергії на яйця.
👉Закладеність носа, нежить та чхання (алергічний риніт).
👉Судоми, нудота та блювота.
👉Ознаки та симптоми астми (кашель, свистяче дихання, стиснення у грудях або задишка).

У поодиноких випадках алергія на яйця може спричинити анафілаксію (звуження дихальних шляхів, набряк горла, біль у животі та спазми, прискорений пульс, шок із різким падінням артеріального тиску).

Надмірна реакція імунної системи викликає харчову алергію. При алергії на яйця імунна система помилково визначає деякі яєчні білки як шкідливі. Коли ви або ваша дитина вступає в контакт з яєчними білками, антитіла розпізнають їх та сповіщають імунну систему про вивільнення гістаміну та інших хім. речовин, що викликають симптоми алергії.

📈Деякі фактори можуть підвищити ризик розвитку алергії на яйця:
🔅Атопічний дерматит. У дітей з таким типом шкірної реакції ймовірність розвитку харчової алергії набагато вища, ніж у дітей, які не мають проблем зі шкірою.
🔅Генетична схильність. 
🔅Вік. Алергія на яйця найчастіше виникає в дітей. З віком травна система дозріває, та алергічні реакції на харчові продукти виникають рідше.

🌐Профілактика🌐:
✅Уважно читайте етикетки на продуктах. 
✅Будьте обережні, коли їсте не вдома. Офіціант або кухар можуть бути не зовсім впевнені в тому, чи їжа містить яєчний білок.
✅Якщо ви годуєте грудьми, уникайте яєць. Якщо у вашої дитини алергія на яйця, вона може відреагувати на білки, що пройшли через молоко.

📖На жаль, навіть якщо на етикетці продукту зазначено, що він не містить яєць, він все ж таки може містити деяку кількість яєчних білків. 

🔍Продукти, що містять яйця: зефір, майонез, безе, випічка, паніровані продукти, глазур, оброблене м'ясо, м'ясний рулет та фрикадельки, макаронні вироби.

Якщо у вас або вашої дитини з'явилися симптоми харчової алергії незабаром після вживання яєць або продуктів, що містять яйця, зверніться до лікаря. 

Якщо у вас або вашої дитини з’явились ознаки анафілаксії, негайно зверніться за невідкладною допомогою❗️

Логін: *

Пароль: *